Zamknij

Pomoc dla uchodźców z Ukrainy tematem wideokonferencji rządu z wojewodami

19:10, 27.02.2022 PAP Aktualizacja: 16:30, 28.02.2022
Skomentuj PAP PAP

O wideokonferencji informowało MSWiA na Twitterze, a wcześniej zapowiadał ją wiceminister Paweł Szefernaker. Poświęcona została pomocy uchodźcom z zaatakowanej przez Rosję Ukrainy, w tym m.in. uruchomieniu w całym kraju nowych punktów recepcyjnych.

Na wideokonferencji z wojewodami pod przewodnictwem szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego przedstawiciele rządu omówili kwestię pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Współpracujemy, by jak najefektywniej przekazać wsparcie - podkreślił wiceszef MSZ Paweł Jabłoński, który brał udział w rozmowie.

Resort przekazał, że w wideokonferencji wzięli udział ministrowie Kamiński i Szefernaker, a także wiceszef MSZ Paweł Jabłoński, wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel oraz sekretarz stanu ds. cyfryzacji Janusz Cieszyński.

"O koordynacji pomocy humanitarnej rozmawialiśmy właśnie z wojewodami. Jutro rano - kolejne spotkanie z samorządami. Współpracujemy, by jak najefektywniej przekazać wsparcie potrzebującym przy przejściach granicznych i w innych miejscach na Ukrainie" - napisał na Twitterze po spotkaniu Jabłoński.

Po tym, jak Rosja w miniony czwartek nad ranem zaatakowała Ukrainę, w Polsce poranną decyzją MSWiA służby zaczęły realizować plan pomocy dla uchodźców. Według danych Straży Granicznej do Polski od czwartku przybyło 200 tys. osób uciekających przed wojną.

W specjalnie uruchomionych punktach recepcyjnych uchodźcy mogą liczyć na tymczasowe zakwaterowanie, ciepły posiłek, napój i podstawową opiekę medyczną. Z punktów recepcyjnych uchodźcy są przewożeni do miejsc zorganizowanych przez wojewodów w całym kraju.

Pierwsze uruchomione punkty znajdują się w graniczących z Ukrainą województwach lubelskim i podkarpackim. W niedzielę takie punkty zostaną uruchomione w każdym województwie. W każdym mieście wojewódzkim oraz na warszawskim Lotnisku Chopina działają też punkty informacyjne dla uchodźców. W wielu miastach samorządy zorganizowały zbiórki na rzecz Ukraińców.

Ponadto na wypadek, jeśli zajdzie potrzeba transportu rannych z Ukrainy, przygotowany został specjalny pociąg medyczny. Z Ukrainy do Polski może przyjechać nim 160 rannych, w tym 80 w pozycji leżącej. W załodze pociągu będą lekarze Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA i ratownicy medyczni ze służb mundurowych. Ochraniać go będą funkcjonariusze Policji. Ranni w pierwszej kolejności będą trafiać do zorganizowanego przez CSK MSWiA Szpitala Narodowego w Warszawie, a następnie do szpitali specjalistycznych.

Pomoc odbywa się we współpracy rządu, wojewodów, samorządów, służb mundurowych, instytucji i organizacji pozarządowych. Oddolnie organizują ją również obywatele i firmy. Celem koordynacji działań rząd uruchomił stronę: pomagamukrainie.gov.pl.(PAP)

Autorka: Agnieszka Ziemska

agzi/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%