Zamknij

Czarnek: nie ma zagrożenia dla nauki stacjonarnej w szkołach

06:30, 05.11.2021 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Służba zdrowia radzi sobie z czwartą falą koronawirusa; dopóki tak będzie to nie ma zagrożenia dla nauki stacjonarnej w szkołach - powiedział w czwartek w Kuźnicy Grabowskiej w Wielkopolsce podczas konferencji prasowej minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Szef MEiN gościł w czwartek w Muzeum Oświaty im. prof. M. Falskiego w Kuźnicy Grabowskiej (Wielkopolskie).

Na konferencji prasowej powiedział, że stacjonarny tryb nauczania jest konieczny "szczególnie po długim okresie nauki zdalnej, która była przykrą koniecznością" - oświadczył. Zdaniem Czarnka, jeżeli zostaną wprowadzone obostrzenia z uwagi na narastająca liczbę zakażeń, "to obostrzenia dotyczące szkół będą ostatnie" - zapewnił.

Minister zaapelował do niezaszczepionych nauczycieli i pracowników szkół, "żeby wykazali się rozsądkiem i przyjęli szczepionki".

"Ostatnio mieliśmy przypadki śmierci osób pracujących w szkołach a niezaszczepionych. Nie słyszałem o przypadkach śmierci osób zaszczepionych" - podkreślił.

Miejsce konferencji ministra w Muzeum Oświaty im. prof. M. Falskiego nie było przypadkowe, ponieważ to tu - autor polskiego elementarza prof. Falski - bardzo często bywał jako zięć Oxnerów, którzy zamieszkiwali w dworku - obecnie jest tu muzeum.

"I właśnie tu spod jego pióra wyszedł najpopularniejszy polski elementarz, z którego uczyły się czytać całe pokolenia Polaków" - powiedziała dyrektorka placówki Ewa Maląg.

W muzeum można zapoznać się z historią elementarza Falskiego, tworzonego m.in. w wersjach dla dzieci miejskich, wiejskich a nawet dla żołnierzy.

Ponadto muzeum prezentuje elementarze z 57 krajów, m.in. z Japonii, Chin, Madagaskaru, Syrii, Etiopii, Kenii, RPA, Peru, Sri Lanki czy Mongolii.

Minister Czarnek obejrzał zaaranżowaną klasę szkolną z lat 50. ubiegłego wieku, wyposażoną w dawne ławki z kałamarzami, tabliczki do pisania i słynne granatowe fartuszki. "W takim fartuszku uczęszczałem do szkoły" - powiedział Czarnek.

Muzeum prowadzi coroczną akcję "Wspólne Czytanie Elementarza prof. Mariana Falskiego" objętego honorowym patronatem małżonki prezydenta Agaty Kornhauser-Dudy. Zaproszeni goście czytają fragmenty elementarza.(PAP)

Autorka: Ewa Bąkowska

bak/ mhr/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%