Zamknij

Czego nauczyła nas pandemia? Mycia rąk - mówi profesor

19:07, 30.01.2022 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Koronawirus spowodował mnóstwo zmian społecznych. Ta pandemia nas wiele nauczyła, w tym na pewno częstszegomycia rąk i mniej wylewnych powitań - powiedział PAP kardiolog, lipidolog, epidemiolog chorób serca i naczyń prof. Maciej Banach z Uniwersytetu Medycznego z Łodzi.

"Koronawirus spowodował mnóstwo korekt społecznych. Ta pandemia nas wiele nauczyła, między innymi częstszego i dokładnego mycia rąk" - podkreślił Banach. "Zwracamy teraz uwagę na to, co jest najważniejsze w myciu dłoni. Myjemy zarówno wewnętrzną, jak i zewnętrzną powierzchnię rąk" - zauważył.

"Po rozpoczęciu pandemii bardzo rzadko witamy się czule, wylewnie" - zwrócił uwagę. Zmiany zachowań społecznych - zdaniem epidemiologa chorób serca i naczyń - będą następować w wielu dziedzinach życia. "Koronawirus zostanie nami już do końca życia" - przypomniał.

W środowiskach naukowych na świecie - jak podaje lekarz - pojawia się jednak pewien optymizm dotyczący pandemii. "Jest ogromna szansa, że - szczególnie w tych krajach, gdzie zaszczepiło się dużo ludzi, w krajach, gdzie nauczono się nowych zasad sanitarnych - wariant omikron SARS-CoV-2 może być ostatnim wariantem, który będzie tak problematyczny" - zaznaczył.

"Bierzemy jednak pod uwagę, że około 40 procent zakazi się wariantem omikron, a wielu z nich zachoruje. W polskich warunkach to może być nawet ponad 10 milionów osób. Mnóstwo osób, szczególnie zaszczepionych, przejdzie to bezobjawowo" - wskazał.

"Myślę, że osoby zaszczepione nie będą miały żadnych trudności w przezwyciężeniu choroby" - argumentował. "Nikt nie chciałby, aby pojawił się inny niż omikron wariant patogenu, bo rzeczywiście szybko się roznosi" - zastrzegł.

Omikron, który najczęściej jest teraz rozpoznawany - jak przypomina naukowiec - jest najbardziej zaraźliwym wariantem patogenu odpowiedzialnego za trwającą już blisko dwa lata pandemię.

"Jest to zarówno na świecie, jak i w Polsce wariant dominujący" - zaznaczył prof. Banach. "Z dużym prawdopodobieństwem możemy założyć, że każde kolejne zakażenie koronawirusem to infekcja wariantem omikron" - ocenił.

"Szczyt zakażeń SARS-CoV-2 jest jeszcze przed nami. Dane matematyczne wskazują, że może być kilkaset tysięcy zakażeń koronawirusem dziennie" - podkreślił profesor. "Oczywiście nie będziemy tego w pełni rozpoznawali, bo u nas wydaje się, że górna granica liczby dziennych testów to 200 tysięcy" - dodał.

Omikron, chociaż - co akcentuje lekarz - w większości doprowadza do łagodnego przebiegu COVID-19, jest bardzo niebezpieczny, bo przenosi się szybciej i zdecydowanie łatwiej. "W tym przypadku szczególnie należy pamiętać o przestrzeganiu rygorów sanitarnych i szczepieniach" - podkreślił prof. Banach. (PAP)

Autor: Hubert Bekrycht

hub/ mir/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%