Zamknij

Gigantyczny przekręt udaremniony! Skala działalności była niewyobrażalna

12:27, 14.05.2022 | PAP / M.O.
Skomentuj Fot. PAP
REKLAMA

Policjanci z CBŚP wspólnie z Dolnośląską Krajową Administracją Skarbową i słowackimi służbami zlikwidowali jedną z najnowocześniejszych nielegalnych fabryk papierosów w Polsce. Ze wstępnych ustaleń można było wyprodukować w niej 5 mln papierosów na dobę. Do sprawy zatrzymano 9 osób, z czego jeden był poszukiwany 9 listami gończymi.

Policjanci z dolnośląskiego CBŚP wspólnie z dolnośląską Prokuraturą Krajową prowadzą śledztwo dotyczące działalności międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie są podejrzani o wytwarzanie i wprowadzanie do obrotu nielegalnych wyrobów akcyzowych na terenie Polski i innych krajów Unii Europejskiej.

- Aby wyjaśnić wszystkie aspekty sprawy powołano międzynarodowy zespół śledczy JIT (Joint Investigation Team), w skład którego weszły organy ścigania z Polski, Słowacji i Czech - powiedziała rzeczniczka Centralnego Biura Śledczego Policji podinspektor Iwona Jurkiewicz.

Pierwsze działania przeprowadzono we wrześniu 2021 roku.

- Wtedy zatrzymano 19 osób oraz zlikwidowano w Polsce i na Słowacji 3 kompletne linie produkcyjne służące do wytwarzania papierosów, magazyny, w których znajdowały się komponenty do produkcji wyrobów tytoniowych i ponad 5 mln sztuk nielegalnych papierosów z zastrzeżonymi znakami towarowymi znanych zagranicznych marek tytoniowych - przypomniała.

Rzeczniczka CBŚP wskazała, że dalsza współpraca międzynarodowego zespołu śledczego Joint Investigation Team doprowadziła do kolejnej realizacji, w której udział wzięli dolnośląscy policjanci z CBŚP, funkcjonariusze dolnośląskiej KAS przy współpracy Biura Kryminalnego Słowackiej Służby Celnej (Kriminalny Urad Financna Sprava).

- Funkcjonariusze KAS we współpracy z funkcjonariuszami CBŚP oraz funkcjonariuszami z Biura Kryminalnego Słowackiej Służby Celnej rozbili międzynarodową grupę przestępczą, która zajmowała się produkcją papierosów. Została zlikwidowana jedna z nowocześniejszych linii technologicznych do produkcji papierosów wraz z komponentami do ich produkcji, takimi jak gilzy i opakowania - podkreśliła rzeczniczka Krajowej Administracji Skarbowej Anita Wielanek.

Rzeczniczka KAS przekazała, że nielegalna fabryka do produkcji papierosów oraz magazyn znajdowały się w woj. wielkopolskim.

- W nielegalnej fabryce zabezpieczono ponad 5,5 mln szt. papierosów z zastrzeżonym znakiem towarowym oraz susz tytoniowy i cięty tytoń, o wadze 11 ton. Wartość zajętych wyrobów tytoniowych oszacowano na ponad 4,4 mln zł, a ze sprzedaży nielegalnych wyrobów tytoniowych nie wpłynęłoby do budżetu z tytułu podatku akcyzowego i VAT ponad 10 mln zł - podała Anita Wielanek.

Według wstępnych ustaleń śledczych wydajność przejętej linii produkcyjnej wynosiła 5 tysięcy sztuk papierosów na minutę, co pozwalało wyprodukować około 5 mln papierosów na dobę przy dwuzmianowej produkcji.

Podczas akcji w województwie kujawsko-pomorskim i wielkopolskim śledczy zatrzymali 9 podejrzanych, w wieku od 33 do 54 lat.

- Wśród zatrzymanych był mężczyzna poszukiwany 9 listami gończymi, przy którym zabezpieczono 6 sfałszowanych dokumentów tożsamości potwierdzających obywatelstwo różnych państw. Mężczyzna był ścigany m.in. w celu odbycia kary pozbawienia wolności za wcześniejszą działalność związaną z nielegalną produkcją papierosów - poinformował Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wytwarzania wyrobów tytoniowych bez wymaganego wpisu do rejestru, uchylania się od opodatkowania i nieujawnienia przedmiotów podlegających opodatkowaniu - kwalifikowane jako przestępstwa karnoskarbowe.

Za zarzucane czyny podejrzanym może grozić do 5 lat więzienia.

(PAP / M.O.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%