Samochód zmienia się średnio do kilka lat. Co się wtedy dzieje ze starym pojazdem? Jeśli jest jeszcze na chodzie, można go sprzedać, drugą polecaną opcją będzie złomowanie. Najprościej da się to załatwić oddając auto do skupu – jak ten proces przebiega w praktyce?
Transakcja ze skupem jest o tyle wygodna, że nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań. Sprzedaż prywatnej osobie jest pod tym względem znacznie bardziej skomplikowana – auto powinno się lekko odświeżyć i dokładnie posprzątać, czasem potrzebny będzie jakiś remont, a bez tych czynności ciężko liczyć na dobrą cenę. Przydadzą się też profesjonalnie zrobione zdjęcia przykuwające uwagę potencjalnych klientów.
Nic z tych rzeczy nie jest wymagane, kiedy nabywcą ma być skup używanych samochodów. Niesprawnego samochodu nie warto naprawiać, ani nawet oddawać do myjni – skupy są zainteresowane praktycznie każdym pojazdem i bardzo szybko odpowiadają na ogłoszenia, dzięki czemu sprzedaż auta da się przeprowadzić w zaledwie kilka dni.
Obecnie skupy przyjmują zgłoszenia telefonicznie oraz poprzez formularze online, które znaleźć można np. na stronie https://kupimyauto.com/. Podczas pierwszego kontaktu warto podać jak najwięcej istotnych szczegółów, co ułatwi wycenę, przydadzą się także zdjęcia. Skupy używanych pojazdów działają w całym kraju, ale ze względu na koszty transportu opłaca się szukać placówek blisko miejsca zamieszkania.
Do skupu można oddać każde auto, bez względu na stan techniczny. Czasami pojawiają się ograniczenia odnośnie roczników (np. tylko auta wyprodukowane po 2000 roku) czy marek, ale sporo jest też miejsc takich jak https://kupimyauto.com/skup-aut-szubin/, gdzie przyjmowane są wszystkie pojazdy, również te bardzo stare i od mniej popularnych producentów.
Pierwsza wycena opiera się na danych z ogłoszenia, więc nie musi być ostateczną kwotą, jaką klient otrzyma do ręki, zawsze też można ją poddać negocjacjom. Wycena nie jest zobowiązaniem do zawarcia umowy, czyli klient ma prawo odmówić transakcji i poszukać lepszych ofert u konkurencji. Po zaakceptowaniu wstępnej ceny obie strony umawiają się na oględziny samochodu.
Pracownik, który ocenia stan samochodu, zwraca uwagę przede wszystkim na stan techniczny, markę, rocznik i typ silnika. Na tej podstawie może oszacować wartość rynkową auta i całkiem często się zdarza, że jest to kwota wyższa od cen na portalach ogłoszeniowych – dzieje się tak zwłaszcza przy pojazdach starych, niesprawnych, mocno zniszczonych. Uszkodzenia po wypadku nie są dla skupu problemem, podobnie jak rdza, poniszczone wnętrze czy popsute części – wpłynie to na wycenę, ale nie zniechęci do transakcji. Jedyne, co może spowodować odmowę, to brak wymiennych podzespołów – zdemontowany wrak nie ma żadnej wartości i nadaje się tylko do kasacji.
Transakcję ze skupem zawsze powinno się potwierdzić pisemną umową. Ostatnim krokiem jest przekazanie dokumentów samochodu i kluczyków, oraz wypłata gotówki.