Zamknij

Gmina Golub-Dobrzyń: Nie segregujesz śmieci? Szykuj portfel!

16:35, 01.06.2021 | red
Skomentuj
REKLAMA

Po niedawnej deklaracji gminy ws. dzikich wysypisk śmieci, władze zamierzają wykonać kolejny krok ku czystej gminie. Rozpoczyna się procedura karania osób, które mimo deklaracji - nie segregują śmieci. 

Przypomnijmy: gmina Golub-Dobrzyń planuje zakup foto-pułapek z czujnikami ruchu, aby walczyć ze zjawiskiem nielegalnego porzucania śmieci w lasach lub na łąkach na jej terenie. 

[ZT]503[/ZT]

Wskutek nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która zakłada, iż selektywna zbiórka odpadów nie jest już dobrowolna, a konieczna - władze rozpoczynają karanie mieszkańców za brak segregacji śmieci. 

Jak to będzie wyglądać w praktyce? Jeśli mieszkaniec gminy zadeklarował segregację, ale jej nie wykonuje, to podmiot odbierający śmieci przyjmie je jako zmieszane. Powiadomi o tym zarówno daną osobę, jak i wójta gminy. Będzie to podstawą do wszczęcia postępowania w sprawie określenia wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i wydania decyzji administracyjnej, która uwzględniać będzie naliczenie dwukrotnej  stawki zadeklarowanej przez właściciela wraz z niemożnością skorzystania z ulgi z tytułu posiadania kompostownika.

Przykład: Właściciel nieruchomości, na której zamieszkuje 5 osób płacił stawkę w wysokości 13,00 zł od mieszkańca, ponieważ przysługuje mu ulga w wysokości 1,00 zł od osoby, gdyż nieruchomość zamieszkuje 5 osób oraz ulga w wysokości 3,00 zł z tytułu posiadania kompostownika. Po stwierdzeniu braku segregacji właściciel nieruchomości nie zapłaci tak jak dotychczas 65,00 zł tylko 160,00 zł, gdyż miesięczna stawka od każdej osoby wynosić będzie 32,00 zł oraz właściciel traci ulgę z tytułu posiadania kompostownika.

Warto więc przyłożyć się do segregowania odpadów - w przeciwnym wypadku może nas czekać niemiła niespodzianka, obciążająca solidnie budżet. 

Źródło: UG Golub-Dobrzyń

(red)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%