Zamknij

Gmina Golub-Dobrzyń: Miliony na budownictwo wielomieszkalne

17:40, 27.10.2021 | .
Skomentuj fot. ilustracyjne
REKLAMA

Na wczorajszej sesji Rady Gminy radni jednogłośnie opowiedzieli się za wyrażeniem zgody na Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową Nowy Dom sp. z o.o.

Co ma być głównym zadaniem Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej Nowy Dom sp. z o.o? Jak nietrudno się domyślić - budowa domów mieszkalnych oraz ich eksploatacja na zasadach najmu z możliwością nabycia mieszkań na własność. Problem niedoboru mieszkań to bolączka praktycznie każdego samorządu. Gmina Golub-Dobrzyń liczy, że dzięki przyjętej uchwale ten problem z czasem się zmniejszy. 

Cały proces nie byłby możliwy gdyby nie dotacja o wysokości 3 milionów złotych z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. Dzięki tym pieniądzom gmina może objąć udziały w tworzonej Społecznej Inicjatywie Mieszkaniowej.

Czym są Społeczne Inicjatywy Mieszkalne?

Z podobnego rozwiązania korzysta wiele samorządów w Polsce. W skrócie - chodzi o to, aby umożliwić osobom, które z różnych względów nie mogą pozwolić sobie na zakup własnego lokum, eksploatacje mieszkań na zasadach najmu, by po pewnym czasie móc skorzystać z możliwości całkowitego zakupu. 

Bank Gospodarstwa Krajowego dla nowo tworzonych Społecznych Inicjatyw Mieszkalnych przewiduje:

  • bezzwrotne dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa w wysokości 10% kosztów realizacji nowej inwestycji mieszkaniowej;
  • dofinansowanie 10% kosztów przedsięwzięcia infrastrukturalnego związanego z infrastrukturą techniczną lub społeczną np. drogi, urządzenia sportowe, rekreacyjne;
  • grant z Funduszu Dopłat dla gminy na budowę mieszkań wyniesie do 35% poniesionych kosztów;
  • 20% kosztów budowy lokalu to partycypacja przyszłych najemców;
  • do 80% kosztów realizacji inwestycji można pokryć z preferencyjnego kredytu.

Wszystko to pozwoli znacznie obniżyć koszty inwestycji a co za tym idzie - ceny mieszkań. Pozostaje niecierpliwie czekać na pierwsze skonkretyzowane projekty. 

źródło: UG Golub-Dobrzyń

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%