Zamknij

Co się dzieje na rynku pracy w powiecie golubsko-dobrzyńskim?

14:55, 29.09.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:55, 29.09.2022

Poziom bezrobocia powiecie golubsko-dobrzyńskim utrzymuje się na dość wysokim poziomie i na tle województwa, i w porównaniu do krajowej stopy bezrobocia. Nie oznacza to jednak, że pracy w Golubiu-Dobrzyniu i okolicy nie ma. Przed rozpoczęciem poszukiwania zatrudnienia w tej części województwa kujawsko-pomorskiego warto zapoznać się z aktualną sytuacją oraz zapotrzebowaniem lokalnego rynku pracy. To pozwoli lepiej ocenić indywidualne szanse na etat i skuteczniej przygotować się do procesu rekrutacyjnego.

Statystyki rynku pracy w powiecie golubsko-dobrzyńskim

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego bezrobocie w Polsce w końcu sierpnia 2022 r. było na poziomie 4,8%. Województwo kujawsko-pomorskie należy do regionów o nieco podwyższonym bezrobociu w stosunku do wskaźnika ogólnokrajowego. W okresie badania stopa bezrobocia wyniosła w nim 6,8%. Z kolei w powiecie golubsko-dobrzyńskim wskaźnik osiągnął jeszcze wyższą wartość – podobnie jak miesiąc wcześniej, znalazł się na poziomie 9,8%. W tym czasie w Powiatowym Urzędzie Pracy w Golubiu-Dobrzyniu zarejestrowanych było około 1,8 tys. osób bezrobotnych.

Walka z bezrobociem, w szczególności długotrwałym (powyżej 12 miesięcy), jest jednym z największych wyzwań lokalnych instytucji rynku pracy. Do istotnych powodów wysokiego odsetka osób bez zatrudnienia należą stosunkowo niewielka liczba dużych zakładów pracy w okolicy, skutkująca ograniczonym zasobem wolnych stanowisk, a także niedostosowanie kwalifikacji kandydatów do zapotrzebowania kadrowego działających w tym regionie firm.

Praca w gminie Golub-Dobrzyń od zaraz

Na kogo zatem czekają oferty pracy w Golubiu-Dobrzyniu? Ważną wskazówką w tym zakresie jest Barometr zawodów, coroczna prognoza wykonywana z inicjatywy Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii we wszystkich powiatach i województwach, a także w skali ogólnopolskiej. W prognozie wskazywane są tzw. zawody deficytowe w danym roku – osoby, które je wykonują, mogą spodziewać się licznych ogłoszeń od pracodawców i łatwości w podjęciu zatrudnienia w danej okolicy.

Zgodnie z wynikami badania na 2022 r. w powiecie golubsko-dobrzyńskim brakuje chętnych do pracy i jednocześnie mających odpowiednie kwalifikacje:

  • pracowników przetwórstwa przemysłowego – spawaczy, ślusarzy, robotników obróbki drewna i stolarzy, krawców i pracowników produkcji odzieży,
  • kierowców samochodów ciężarowych,
  • nauczycieli – języków obcych, przedmiotów ogólnokształcących, przedmiotów zawodowych, szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych
  • osób wykonujących zawody medyczne – lekarzy, dentystów, pielęgniarek i położnych, ratowników medycznych,
  • innych specjalistów – biologów i biotechnologów, samodzielnych księgowych.

Z drugiej strony trudności ze znalezieniem dla siebie ofert pracy mogą mieć osoby ekonomiści oraz osoby zainteresowane posadą sprzedawcy / kasjera.

Aktualne oferty typu praca Golub-Dobrzyń znaleźć można na profesjonalnym portalu rekrutacyjnym praca.pl.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%