Zamknij

Czy opłaca się oddawać auto do skupu?

08:01, 29.09.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:20, 30.09.2022

Samochód może służyć kierowcy nawet przez kilka dekad, przychodzi jednak w końcu ten moment, gdy trzeba się auta pozbyć. Dzięki sprzedaży kierowca odzyska część pieniędzy, ale to nie jest wcale tak proste. Czy sprzedaż do skupu będzie dobrym rozwiązaniem?

Jak działa skup samochodów?

Skupy przyjmują praktycznie wszystkie auta, również te stare, mocno zniszczone albo powypadkowe. Zajmują się one głównie odzyskiwaniem części oraz utylizacją wraków, modele w lepszym stanie mogą trafić do remontu i potem na rynek wtórny. Sprzedaż samochodu do skupu ma tę zaletę, że pieniądze wypłacane są od razu, w gotówce, a wszystkie formalności zajmują góra kilka dni. Co jednak ważne, należy unikać nielegalnych szrotów – często płacą one więcej, ale nie wystawiają dokumentów niezbędnych do wyrejestrowania samochodu.

Zazwyczaj jest tak, że po zgłoszeniu auta do sprzedaży pracownik skupu przyjeżdża dokonać wyceny pojazdu i jeszcze tego samego dnia można sfinalizować transakcję. Lawetę do transportu samochodu zapewnia skup i nie jest za to pobierana dodatkowa opłata. Wstępną wycenę zwykle da się zrobić przez internet lub podczas rozmowy telefonicznej.

Jak wybrać dobry skup?

Najlepiej szukać placówek blisko swojego miejsca zamieszkania, jak na przykład skup aut w Toruniu (https://kupimyauto.com/skup-aut-torun/). Niektóre firmy działają na bardzo dużym obszarze, to jednak dla klienta bywa mało opłacalne – dojazd kosztuje, więc skup zaproponuje niższą cenę, tak żeby transport auta się zwrócił. Warto też wcześniej sprawdzić kilka konkurencyjnych ofert, bo może się okazać, że inny skup zapłaci więcej – wycena używanych aut jest zawsze indywidualna, a do tego kierowca ma szansę wynegocjować korzystniejszą stawkę.

Oddanie samochodu do skupu musi być potwierdzone umową kupna-sprzedaży, więc jeśli wybrana placówka unika takich formalności, lepiej od razu zrezygnować z transakcji. Ponadto trzeba sprawdzić treść podpisywanych dokumentów – w umowie musi być cena auta, wszystkie dane obu stron, informacja odnośnie składki OC, data zawarcia transakcji. Niedopilnowanie tych czynności może mieć dla kierowcy poważne konsekwencje, jeśli odsprzedane auto zostanie użyte do przestępstwa albo zezłomowane w niewłaściwy sposób.

Jaki samochód opłaca się sprzedać do skupu?

Względnie nowe, mające mniej niż 3-4 lata samochody, w dobrym stanie, bez wypadku, dość łatwo da się sprzedać na rynku wtórnym, zwłaszcza gdy jest to popularny model znanej marki. Ze starszymi samochodami bywa już trudniej i nierzadko trzeba mocno zejść z pierwotnej ceny by przyciągnąć do siebie potencjalnych klientów.

W miejscach takich jak https://kupimyauto.com/skup-aut-inowroclaw/-skup aut w Inowrocławiu nie zwraca aż takiej uwagi na stan techniczny pojazdu. Oczywiście, będzie to wpływać na końcową stawkę, ale jak najbardziej da się do skupu oddać samochód po przejściach, mocno uszkodzony czy wręcz nadający się już tylko do kasacji. Do skupów przede wszystkim opłaca się sprzedawać właśnie te auta, które na rynku wtórnym nie znalazłyby chętnych nabywców. Warto też rozważyć taką opcję, kiedy samochód jest teoretycznie sprawny, ale wymaga licznych napraw, których koszt może wręcz przewyższyć wartość pojazdu.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%