Zamknij
REKLAMA

Wojewoda kujawsko-pomorski: sytuacja w szpitalach trudna

06:29, 10.11.2021 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Sytuacja w szpitalach województwa z powodu czwartej fali COVID-19 jest trudna, chociaż zdecydowanie lepsza niż przed rokiem - powiedział we wtorek wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. Zaznaczył, że w każdym szpitalu mają być miejsca covidowe.

"Sytuacja w szpitalach województwa z powodu czwartej fali COVID-19 jest trudna, chociaż zdecydowanie lepsza niż przed rokiem. Obecnie w szpitalach na tzw. drugim poziomie mamy 501 chorych na 619 dostępnych miejsc, mamy też 38 zajętych respiratorów na 61. Dokładnie rok temu w szpitalach przebywało 1008 chorych na COVID-19, zajęte były 93 respiratory. Tak więc, w porównaniu z 2020 r. mamy zajętą połowę miejsc i ponad jedną trzecią respiratorów" - podkreślił na konferencji prasowej Bogdanowicz.

Wojewoda podał też, że w izolatorium przebywa 51 osób, a w szpitalach pierwszego stopnia zabezpieczenia są 120 osoby, które oczekują na wyniki testów na obecność koronawirusa i zależne od tego leczenie. Zwiększa się również liczba wyjazdów karetek z powodu COVID-10. W sierpniu i na początku września 93 zespoły wyjeżdżały dziennie 420-470 razy, a w czasie czwartej fali zakażeń - 550-600 razy.

W ostatnim tygodniu o 100 wzrosła liczba chorych ma COVID-19. Docelowo w szpitalach maja być dostępne 1103 miejsca covidowe.

Na szczeblu wojewódzkim w piątek podjęto decyzję, że każdy szpital będzie musiał wygospodarować miejsca covidowe i obecnie jest to wdrażane. Przekształcenia nie mogą odbywać się kosztem oddziałów internistycznych, na których przebywa dużo pacjentów.

"W porównaniu z 2020 r. wydaje się, że jest dużo łatwiej. Jednak przy chęci niezamykania oddziałów wewnętrznych i utrzymania zabiegów planowych, to sytuacja jest bardzo trudna. Staramy się robić co w naszej mocy. Dziękuję dyrektorom i personelowi szpitali funkcjonującym w podwyższonym stanie gotowości" - powiedział wojewoda.

Wojewódzki konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych prof. Paweł Rajewski podkreślił, że czwarta fala wzbiera na sile, ale jej szczyt spodziewany jest na połowę grudnia.

"W tej chwili widzimy duży odsetek pacjentów zakażonych SARS-CoV-2, którzy wymajają hospitalizacji oraz bardzo wiele osób z objawami górnych czy dolnych dróg oddechowych. Stąd bardzo wiele osób testujących się w stacjach drive-thru w kierunku koronawirusa. Czwarta fala to niestety fala osób niezaszczepionych, fala osób młodych. Te osoby, które przebywają w szpitalach są w różnym wieku. Wymagają wysokoprzepływowej tlenoterapii, a nierzadko respiratoterapii" - powiedział prof. Rajewski.

Poinformował, że obecnie w Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym w Bydgoszczy na 40 osób hospitalizowanych z powodu COVID-19 jest zaszczepionych zaledwie dziewięć osób, czyli 22 proc.

"W szpitalach, oprócz osób młodych, przebywają osoby w podeszłym wieku, z których część nie zaszczepiła się do tej pory. Te osoby z chorobami współistniejącymi mają gorszą odpowiedź immunologiczną, spada im poziom przeciwciał zabezpieczających. Apeluję, żeby poddawać się szczepieniom ochronnym. Osoby zaszczepione częściej łagodniej przechodzą chorobę, rzadziej umierają. W badaniach amerykańskich szacuje się, że zaszczepienie przeciw SAR-CoV-2 zmniejsza ryzyko zgonów o 11-krotnie" - dodał konsultant wojewódzki.

Zwrócił uwagę, że zasadniczo dzieci nie chorują ciężko z powodu COVID-19, ale łatwo zakażają się i przenoszą zakażenie na dorosłych. Jednak u dzieci z współistniejącym zakażeniem wirusem RSV czy grypy przebieg hospitalizacji jest ciężki, często wymagają tlenoterapii i nierzadko też respiratoterapii.

W szpitalach regionu zapewnione są miejsca dla dzieci chorych na COVID-19 w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu, Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym w Bydgoszczy i Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Bydgoszczy. Obecnie z powodu koronawirusa hospitalizowanych jest 15 dzieci.

Dyrektor Oddziału NFZ Jan Gessek poinformował, że w regionie działa 28 punktów wymazowych, a w środę uruchomione zostaną kolejne trzy. Działa też 10 wyjazdowych zespołów wymazowych i 10 zespołów transportowych. (PAP)

autor: Jerzy Rausz

rau/ agz/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%